Artykuły nadesłane

bus lotnisko elk warszawa olsztyn gdansk transport

Kalendarz ogrodnika
Kalendarz ogrodnika

Lato w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

CZERWIEC - pora w której w pełni można się cieszyć z posiadania choćby najmniejszego ogródka. Jeśli rosną w nim drzewa i krzewy jagodowe to pod koniec czerwca i w lipcu możemy cieszyć się pierwszymi plonami. Rozkwitają teraz kwiaty letnie, ale też niektóre krzewy. Na początek lata przypada najobfitsze kwitnienie róż, w czerwcu kwitną irysy, w lipcu zaczynają kwitnąć wilce, ostóżki, lędźwiany a póżniej pod koniec lipca i w sierpniu hortensje. Przez całe lato kwitną aksamitki, pelargonie, werbeny.

Czerwiec to pora wczesnego lata. Czas by zacząć cieszyć się swoim ogrodem, ciepłem i feerią kwitnących kwiatów. Ożyło też oczko wodne, rozwkitły balkony i tarasy. Czerwiec jest z reguły miesiącem pogodnym a więc w przypadku bezdeszczowej pogody należy regularnie podlewać ogród. Początek czerwca jest także odpowiednim czasem na wysadzanie do gruntu sadzonek roślin wrażliwych na chłody - jeżeli nie zrobiliśmy tego w drugiej połowie maja. W czasie prac w ogrodzie nie zapominajmy o chwilach relaksu i zostawmy sobie trochę czasu na podziwianie rozkwitajacej przyrody. Zabiegi pielęgnacyjne : Plewimy chwasty, podwiązujemy wyższe byliny oraz pnacza, nawozimy i podlewamy rośliny, zwłaszcza w dłuższych okresach bezdeszczowych. Przekwitłe rośliny sezonowe na rabatach zastępujemy nowymi, kwitnącymi w okresie lata i jesieni. Pamiętajmy także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów krzewów ozdobnych. Zwalczamy szkodniki i choroby roślin ogrodowych. Pora też zadbać o krzewy róż, które właśnie w czerwcu kwitną obficie ale też wymagają szczególnej troski. Grunt pod krzewami regularnie odchwaszczamy a kwitnące krzewy warto nawozić nawozem wieloskładnikowym. Krzewy róż wymagają podlewania niezbyt częstego ale za to obfitego. Przekwitjące kwiatostany usuwamy, odcinając je nad pierwszym, górnym liściem pięciolistkowym.

Cięcie : Po przekwitnięciu można przyciąć krzewy kwitnące wiosną takie jak forsycja, tawuła wczesna, tawuła van Houtte'a, wierzba iwa, migdałek czy porzeczka krwista. W czerwcu warto też podciąć żywopłot, który teraz intensywnie rośnie. Prace porządkowe : Wykopujemy rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Warto wykopać cebulki tulipanów, gdyż pozostawione w gruncie po jakimś czasie zbytnio się zagęszczą i w przyszłym sezonie będą gorzej kwitnąć. Rośliny drobnocebulowe wykopujemy, gdy zbytnio się zagęszczą, czyli raz na 3-4 lata. Zabieg ten przerowadzać najlepiej od połowy czerwca. Przy okazji usuwamy cebulki chore, zniekształcone i uszkodzone. Wykopane cebulki przechowujemy w piwnicy, przykryte torfem lub trocinami.

Trawnik - nadal wymaga regularnego koszenia i nawadniania, usuwamy też z niego chwasty. Sadzenie : Można jeszcze sadzić sadzonki kwiatów jednorocznych wrażliwych na chłody oraz najpopularniejsze rośliny balkonowe takie jak pelargonie, petunie, werbeny, lobelie czy surfinie lub bakopy i scewole.

Siewy : Można jeszcze wysiać do gruntu nasiona roślin szybko rosnących takich jak nagietki, kosmosy, aksamitki, maciejkę, chabry, powoje, czarnuszki czy maczki kalifornijskie. Można w ten sposób "załatać" dziury w rabatach powstałe po przekwitnięciu wczesnowiosennych roślin cebulawych.

Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich i niektórych bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego. Wysiewmy więc nasiona stokrotki, naparstnicy purpurowej czy bratków. Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy i niezapominajki, goździki brodate, miesiącznica dwuletnia, dzwonek ogrodowy. więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...

Z bylin w czerwcu można wysiewać samgliczkę skalną, kocimiętkę, mydlnicę bazyliową, żagwin, dzwonki karpackie, czyścicę alpejską, szarotki, mikołajki płaskolistne, astry alpejskie, dzwonki brzoskwiniolistne i dzwonki skupione, chabry, czyściec wełnisty, driakiew kaukaską, dzielżan jesienny, dziewannę, dziewięćsił bezłodygowy, przymiotno ogrodowe, fiołek rogaty, firletkę smółkę, firletkę wieńcową, odętkę, gailardię, gęsiówki, goździki kropkowane, goździki pierzaste, lędźwiany (groszki szerokolistne), krwawniki (odmiany ozdobne), lepnicę nadmorską, liatrę kłosową, żurawki, łubin trwały, macierznakę piaskową, margerytki, miechunkę rozdętą, pysznogłówki, orliki, ostróżkę ogrodową, ostrogowce, pierwiosnki ząbkowane, przegorzany, przetaczniki kłosowe, rozchodniki, rudbekie, jeżówki, sasanki, skalnice, szałwię omszoną, turzycę alpejską, tojeśc kropkowaną, ubiorki wiecznie zielone, wielosił błekitny, zawciąg nadmorski, złocienie trwałe. Rośliny wieloletnie z reguły trudniej rozmnaża się przez wysiew niż rosliny jednoroczne i dwuletnie, jest to więc zadanie dla bardziej zapalonych ogrodników i ogrodniczek.

Rozmnażanie krzewów : Krzewy o giętkich pędach np. powojniki, pigwowce, wrzośce, oczary czy wrzosy.

Pobieramy też sadzonki wierzchołkowe z krzewów liściastych takich jak: kolkwicja chińska, perukowiec podolski, porzeczka krwista, szczodrzeńce, bukszpan, skimia japońska. Jeśli w ogródku jest oczko wodne to do czerwca należy poczekać z sadzeniem roślin wodnych. Kwiaty kwitnące w czerwcu: piwonie, irysy bródkowe i irysy syberyjskie, goździki, dzwonki,

ostróżki, maki, jukka ogrodowa, orliki, stokrotki, zawciąg nadmorski, dąbrówka rozłogowa, goryczka krótkołodygowa, łubiny, firletka smółka, przymiotno, tojeść kropkowana, krwawnik

pospolity, trzykrotka wirginijska, wcześniejsze odmiany liliowców. Krzewy i drzewa kwitnące w czerwcu: kalmia, głogi, złotokap zwyczajny (początek miesiąca), kalina, wejgelia, róże, czarny bez, kolkwicja chińska, pięciorniki krzewiaste, pęcherznica kalinolistna, dziurawiec kielichowaty, ligustr, jaśminowce, żylistek, kielichowiec wonny, robinie. 

Na przełomie czerwca i lipca obficie kwitną róże. Od drugiej połowy czerwca Pod koniec miesiąca zaczyna kwitnąć tawuła japońska. Pnącza kwitnące w czerwcu: glicynia chińska (słodlin, wisteria), wiciokrzew pomorski, powojniki, róże pnące.

Rozpoczęły się wakacje. Lipiec to pierwsza cześć lata, wiele czasu spędzimy w ogrodzie czy na działce słodko leniuchując ale też jest trochę prac do wykonania. Jako, że są wakacje ogród jest też miejscem, w którym dzieci spędzają wiecej czasu, warto więc zajrzeć do atrykułu Dzieci w ogrodzie. Cieszmy się swoim ogrodem, spędzajmy jak najwięcej czasu na powietrzu, podziwiajmy letnie kwiaty, poprawiajmy to, co jest w nim nie dopracowane. Czas spędzony na pracy i wypoczynku w ogrodzie, działce, na balkonie lub tarasie na pewno wyjdzie nam na zdrowie. Lipiec to tradycyjnie miesiąc urlopów - jeżeli wyjeżdżamy na dłużej warto przed wyjazdem mocniej podlać ogród lub zapewnić roślinom opiekę zaprzyjaźnionej (i znającej się za rzeczy) osoby.

Do najważniejszych prac w tym miesiącu należy pielegnacja roślin, polegajaca na podlewaniu, odchwaszczaniu, nawożeniu cięciu i usuwaniu przekwitłych kwiatów. Usuwamy przekwitłe kwiaty bylin i róż aby rośliny nie tworzyły nasion - wtedy dłużej kwitną. Roślinom kwitnącym dostarczmy wodę i pokarm.

Jak w poprzednim miesiącu dbamy o krzewy róż, które właśnie okresie kwitnienia wymagają szczególnej troski. Grunt pod krzewami regularnie odchwaszczamy a kwitnące krzewy wartonawozić nawozem wieloskładnikowym. Krzewy róż wymagają podlewania niezbyt częstego ale za to obfitego. Przekwitjące kwiatostany usuwamy, odcinając je nad pierwszym, górnym liściem pięciolistkowym. 

Jeżeli w naszym ogrodzie rosną drzewa i krzewy owocowe, to w lipcu wzrasta ich zapotrzebowanie na wodę - trzeba więc o nich pamiętać. Kończymy rozpoczęte w czerwcu przerzedzanie zawiązkow późnych odmian jabłoni, brzoskwini i grusz. Zawiązki odrywamy palcami lub wycinamy sekatorem. Gałęzie, które uginają się pod ciężarem owoców zabezpieczamy przed złamaniem podpierając je drewnianymi tyczkami lub podwiązując do grubszych konarów.

Zwalczamy również szkodniki i choroby roślin ogrodowych. Cięcie : Przycinamy delikatnie żywopłoty lisciaste - najlepiej ciąc żywopłot przy pochmurnej pogodzie, wtedy ostre słońce nie poparzy świeżo odsłoniętych liści. Wycinamy po zbiorach malin (koniec lipca) stare, zasychające pędy. Pozostawiamy pędy tegoroczne.

Wykonujemy cięcie prześwietlające jabłoni - usuwa się drobne zewnętrzne gałęzie zacieniajace dojrzewające owoce.

Prace porządkowe : Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów krzewów ozdobnych. Przycinamy nisko po przekwitnięciu takie kwiaty jak ostrózka ogrodowa, szałwia, lwia paszcza czy tojad. Porządkujemy grządki po zakończonych zbiorach truskawek ; przycinamy liście, wygrabiamy je, nawozimy, usuwamy chwasty i śćiółkujemy.

Siewy : Lipiec to ostatnia chwila na wysiewanie roślin dwuletnich takich jak stokrotki, bratki, malwy, niezapominajki czy goździki brodate. Na początku lipca moża jeszcze wysiewać niektóre gatunki kwiatów jednorocznych takich jak portulaki (zakwita 10 tyg. po siewie), klarkie, nagietki (kwitnie 8-10 tyg. po siewie), ślazówki, przypołudniki, nemezje czy groszek pachnący (kwitnie 8 tyg. po siewie), maciejka i rezeda.

Lipiec to wysiewu takich bylin jak orliki, łubiny, goździki, smagliczka skalna czy gipsówki. Pod koniec lipca wysiewamy do skrzynek nasiona ostróżki ogrodowej.

Z roślin użytkowych dosiewamy koper, rzeżuchę i rukolę - te rośliny można wysiewać przez cały miesiąc. Wysiewamy też warzywa liściowe wieloletnie : szczaw i szczypiorek.

Rośliny cebulowe i bulwiaste: Na przełomie czerwca i lipca należy wykopać cebule narcyzów, hiacyntów i szafirków. Cebule tulipanów można wykopywać co 2 lata. Wykopane cebulki należy oczyścić i umieścić w przewiewnych pojemnikach w chłodnych pomieszczeniach - np. w piwnicy.

Rozmnażanie roślin : Lipiec jest dość dobrą porą na dzielenie i przesadzanie bylin, które już zakończyły kwitnienie na przykład kosaćców bródkowych, fiołków, smagliczek skalnych, żagwinu, floksów szydlastych, rogownicy, barwinków, astrów alpejskich, zawciąga, macierzanki czy omiegów.

Jeżeli dzielimy wysokie byliny kwitnące latem to aby dobrze zniosły ten zabieg należy po kwitnieniu najpierw przyciąć im pędy. Po dwóch tygodniach rośliny wykopujemy i dzielimy w taki sposób, aby każda częśc miała zdrowy i dobrze rozwiniety system korzeniowy.

W drugiej połowie lipca można sadzić młode sadzonki truskawki i poziomki. Trawnik : Trawnik należy strzyc regularnie ale nie zapominając, że wyższa trawa bardziej zacienia

glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu - więc nie należy trawy strzyc zbyt nisko i zbyt często. W czasie upałów podlewamy trawę - najlepiej robić to rano lub wieczorem, zwłaszcza podczas słonecznych dni. Jeżeli zamiat trawnika zdecydowaliśmy się na łąkę kwietną to w lipcu należy wykonać drugie koszenie.

Zioła : Przycinamy pędy ziół, aby lepiej się rozkrzewiły. Ściete gałązki możemy zasuszyć. W lipcu zbieramy i suszymy takie zioła jak : liście oregano, tymianku, szałwii, estragonu, cząbru i mięty. Pamiętajmy, ze w okresie kwitnienia zioła tracą aromat. Owoce : Zaczyna się pełnia sezonu na owoce: powoli koncza owcowanie truskawki ale za to można zbierać maliny, poziomki, agrest czy porzeczki. Zaczyna też owocować borówka amerykańska. Kwiaty kwitnące w lipcu : lilie, malwy, dzwonki, naparstnice, ostróżki, kosmosy zwane też onętkami, ślazówki, powoje, lawenda, czarnuszka damasceńska, jukka ogrodowa, przymiotno, mieczyki, liliowce, języczka Przewalskiego, słoneczniki, tawułki, lobelie, lwia paszcza, aksamitki, nagietki, maciejka, liatra kłosowa, krokosmia (montbrecja), rozchodniki, surfinie, calibrachoa

Million Bells, motylek wisetoński, chabry, firletki, gipsówka, begonie bulwiaste, diaskie, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik). Krzewy kwitnące w lipcu : róże, hortensje, tawuła japońska, fuksje (ułanki), pięciorniki, kielichowiec wonny, dziurawiec kielichowaty, moszenki południowe. W lipcu i sierpniu bardzo efektownie wyglądają perukowce o puszystych różowych lub bordowych owocostanach i czerwonych liściach. Pnącza kwitnące w lipcu : powojniki (clematisy), lędźwiany, rdest Auberta, fasola ozdobna, wilce, groszek pachnący, tunbergia oskrzydlona. Drzewa kwitnące w lipcu :katalpa (surmia), sumak octowiec no i oczywiście pachnąca i miododajna lipa !

SIERPIEŃ - Sierpień to pełnia lata; obficie kwitną kwiaty letnie, z których wiele nadaje się do tworzenia bukietów. W sierpinu, z reguły dopisuje pogoda a więc w pełni można korzystać z uroków posiadania ogrodu a czas spędzony na pracy i wypoczynku w ogrodzie, działce, na balkonie lub tarasie na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

Nie należy zapominać o ogrodzie przed wyjazem urlopowym, jeżeli wyjeżdżamy na dłużej warto przed wyjazdem mocniej podlać ogród lub zapewnić roślinom opiekę zaprzyjaźnionej (i znającej się za rzeczy) osoby. Sierpień to też miesiąc w którym każdy ogrodnik ma wiele zajęć. Należy w tym czasie regularnie podlewać i nawozić rośliny - zwłaszcza w czasie suszy i upałów. Dotyczy to również trawnika, który nie powinien być koszony zbyt nisko, by nie dopuścić do jego wysuszenia. Jeśli zamiast trawnika założyliśmy łąkę kwiatową to można ją w tym miesiącu skosić. Inne prace, które przeprowadza się w sierpniu:

Zabiegi pielęgnacyjne: na rabatach polegają na spulchnianiu ziemi oraz odchwaszczaniu i podlewaniu tych roślin, które tego potrzebują. Należy usuwać przekwitające kwiaty róż i bylin aby pobudzić je do dalszego kwitnięcia. Przekwitłe pędy lawendy przyciąć. Przycinamy również inne przekwitajace krzewy. Zabieg ten poprawi wygląd a czasem spowoduje niezbyt obfite powtórne kwitnienie. Gałęzie, które uginają się pod ciężarem owoców zabezpieczamy przed złamaniem podpierając je drewnianymi tyczkami lub podwiązując do grubszych konarów. Przygotowujemy miejsca na nowe nasadzenia truskawek; wygrabiamy je, nawozimy, usuwamy chwasty i śćiółkujemy. Zwalczamy również szkodniki i choroby roślin ogrodowych. Nawożenie : Jednoroczne kwiaty letnie mogą być raz zasilone, natomiast pod koniec sierpnia przestaje się nawozić byliny. Rozłożyć pod drzewami i krzewami warstwy kompostu o grubości od 1 do 2 cm. Miesiąc sierpień to dobry termin na wysiew nawozów zielonych takich jak np. gryka, rzepak, wyka. Sadzenie : W sierpniu jest najlepsza pora na sadzenie wielu roślin: 

- Wysadzamy na stałe miejsce rośliny dwuletnie oraz dzielone byliny,

- Przesadzamy i sadzimy krzewy liściaste. Sierpień jest do tego doskonałym terminem - do zimy zostało jeszcze sporo czasu i rośliny zdążą zaadaptować się w nowym miejscu.

- Sadzenie drzew i krzewów iglastych i wiecznie zielonych - II połowa miesiąca.

- Wysadzić wcześnie kwitnące byliny oraz cebulki szachownicy cesarskiej, szachownicy kostkowatej, narcyzy, krokusów, przebiśniegów, bulw lilii białej, kosaćców bródkowych czy pustynnika - na przełomie sierpnia i września. 

Cięcie : przyciąć żywopłoty liściaste (również zimozielone) oraz iglaste. Przeprowadzamy, po zebraniu owoców, letnie cięcie prześwietlajace krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny oraz drzew pestkowych takich jak morele, brzoskwinie czy śliwki. Z agrestu, porzeczek czerwonych i białych wycinamy pędy najstarsze, na których jest już mało paków kwiatowych. Pędy te można poznać po tym że mają ciemniejszą korę niż pędy młodsze. Wycinamy po zbiorach malin (koniec lipca - początek sierpnia) stare, zasychające pędy.

Pozostawiamy pędy tegoroczne. W drugiej połowie sierpnia, po zbiorze owoców, prześwietlamy korony drzew wiśni i czereśni. W sierpniu można też przyciąć krzewy iglaste.

Rozmnażanie roślin : pobieranie i ukorzenianie sadzonek krzewów wiecznie zielonych i innych np. berberysów czy szczodrzeńca - szczegóły w temacie: rozmnażanie roślin. Zbieramy nasiona kwiatów jednorocznych oraz rozmnażamy byliny.

Trawnik : Należy strzyc regularnie ale nie zapominając, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu - więc nie należy trawy strzyc zbyt nisko i zbyt często. W czasie upałów podlewamy trawę - najlepiej robić to rano lub wieczorem, zwłaszcza podczas słonecznych dni.

Oczko wodne : Uzupełniamy wyparowującą ze zbiornika wodę. W upalne dni problemem może być niedobór tlenu w wodzie dlatego trzeba napowietrzać wodę. Rozwiązaniem (i to efektownym) jest zainstalowanie fontanny lub małej kaskady. Można też zastosować pompę napowietrzającą.

Usuwamy rozwijające się w wodzie glony wyławiając je czerpakiem. Można też zapobiegać opanowaniu zbiornika przez glony wpuszczając do wody kijanki lub mięczaki - np.błotne ślimaki.

Jeżeli nie hoduje się rybek można wykorzystać do pomocy zooplankton (np. rozwielitki), które żywią się glonami.

Pod koniec sierpnia usuwamy część liści zacieniających dojrzewające winogrona oraz przycinamy część tegorocznych pędów. Dzięki tym zabiegom dojrzewające owoce będą miały więcej słońca.

 

Materiał opracowała firma

Skład kamienia naturalnego

Kar-Group Ełk

hwwwkamien-kargroup.elk.pl

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Oznacz jako spam” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Panel użytkownika

Wydarzenia

Ełk | informacje, wydarzenia, artykuły, fakty

youtube wirtualnyelkfacebook wirtualnyelkWspółpraca
Reklama
Kontakt