Artykuły nadesłane

bus lotnisko elk warszawa olsztyn gdansk transport

Życie po pandemii
Życie po pandemii

Życie po pandemii. Nawyki, które staną się codziennością

Pandemia koronawirusa na wiele tygodni, a nawet miesięcy, zmieniła
rzeczywistość w sposób, którego trudno nie odczuć. System opieki zdrowotnej
największe siły skupia na ratowaniu pacjentów z COVID-19, a część osób, które
nie mogą pozwolić sobie na pracę zdalną, jest zobowiązana do przestrzegania
specjalnych procedur.

Zasiłki z ZUS
Zasiłki z ZUS

Świadczenia 500+ dla niesamodzielnych wypłacane już od października

Do 25 października w województwie warmińsko-mazurskim wnioski o 500+ dla niesamodzielnych złożyło  prawie 15 tys. osób. Co oznacza, że prawie 50 proc. szacunkowej liczby uprawnionych do tego świadczenia, już to zrobiło

Spaliny przyczyną chorób układu oddechowego
Spaliny przyczyną chorób układu oddechowego

Wniosłem o utworzenie płatnych stref parkingowych w Ełku - przeczytaj argumenty

W Ełku w dniach od 21 października do 31 grudnia 2019 roku trwają społeczne konsultacje w sprawie miejsc parkingowych w mieście. W artykule z dnia 16.10.2019 pt. ''Płatne parkingi w Ełku ? Czemu nie - ja chcę'' zapowiedziałem, że z uwagi na to, że nie mam możliwości uczestniczyć w spacerach badawczych ani osobiście zgłosić uwag, to w czasie trwania konsultacji, prześlę stosowny formularz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w którym zaproponuję utworzenie płatnych parkingów w ciągu ulicy Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

Niezdolni do samodzielnej egzystencji
Niezdolni do samodzielnej egzystencji

Niezdolny(a) do samodzielnej egzystencji ? - ZUS ma coś dla Ciebie

Duże zainteresowanie świadczeniem dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W ciągu miesiąca o świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w województwie warmińsko-mazurskim złożono prawie 9 tys. wniosków.

W naszym regionie szacowana liczba osób uprawnionych do świadczenia specjalnego to ponad 31 tys. Aby otrzymać to świadczenie, należy złożyć wniosek i mieć ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które nie posiadają takiego orzeczenia będą kierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, a do wniosku muszą dołączyć dokumentację medyczną oraz wszelkie dokumenty niezbędne do wydania orzeczenia. Jeżeli ktoś ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinien je również dołączyć.

Wnioski o świadczenie specjalne (ESUN) dostępne są we wszystkich placówkach Zakładu oraz na stronie internetowej www.zus.pl . Wnioski mogą być składane osobiście lub przez pełnomocnika. Rozpatrywanie wniosków rozpoczęło się już 1 października i wydane zostały pierwsze decyzje. Na Warmii i Mazurach w pierwszych dniach przyznano 1474 świadczeń.

Na salach obsługi klientów na wszystkie osoby zainteresowane tym świadczeniem czekają specjalnie przeszkoleni doradcy. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat świadczenia, a mają problem z udaniem się do placówek ZUS mogą kontaktować się ze specjalnie uruchomioną w tym celu przez Centrum Obsługi Telefonicznej infolinią, pod numerem 22 560 16 00 – informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Przypomnijmy, że na świadczenie uzupełniające mogą liczyć osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem przez lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. O dodatek mogą się też starać emeryci, zwłaszcza ci, którzy ukończyli 75. rok życia. Są to osoby, które dostają co miesiąc z ZUS dodatek pielęgnacyjny. Maksymalna wysokość świadczenia będzie wynosić 500 zł netto. Żeby otrzymać dodatkowe pieniądze, kwota emerytury, renty lub świadczeń finansowanych ze środków publicznych jakie ma osoba wnioskująca o dodatek, nie może łącznie przekroczyć 1600 złotych. Ponowne ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego lub jego wysokości nastąpi w przypadku gdy zmianie ulegną okoliczności dotyczące jego ustalenia.

Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego – wtedy świadczenie może przysługiwać – dodaje Anna Ilukiewicz. Anna Ilukiewicz Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Oznacz jako spam” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Panel użytkownika

Wydarzenia

Ełk | informacje, wydarzenia, artykuły, fakty

youtube wirtualnyelkfacebook wirtualnyelkWspółpraca
Reklama
Kontakt