Wiadomości Ełk

Wiadomości Ełk

bus lotnisko elk warszawa olsztyn gdansk transport

Rail Baltica
Rail Baltica

Rail Baltica coraz bliżej

Wójt Gminy Ełk Tomek Osewski 31 stycznia 2019 r. wziął udział w spotkaniu w Ełku na temat linii kolejowej Rail Baltica, będącej elementem transeuropejskiego korytarza transportowego. Przypomnijmy, że Rail Baltica ma połączyć normalnym torem Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Planowana Rail Baltica w Polsce to 374 km trasy kolejowej[, a pociągi będą mogły jeździć z prędkością 160 km/h.a na niektórych odcinkach nawet 200 km/h.

– Zapoznaliśmy się ze stopniem zaawansowania prac na odcinkach Białystok – Ełk oraz Ełk – Trakiszki – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Jeśli chodzi o etap I, odcinek Białystok – Ełk, to trwa opracowanie dokumentacji projektowej, zaś realizacja robót została zaplanowana na lata 2021-2023. Z kolei co do etapu II i odcinka Ełk – Trakiszki – granica państwa, trwa analiza wariantów w ramach uzupełniającego studium wykonalności, zaś realizacja robót planowana jest na lata 2023-2027.

Inwestycja zakłada budowę drugiego toru na odcinku Białystok Starosielce – Ełk, dostosowanie infrastruktury technicznej linii do prędkości 200 km/h dla ruchu pasażerskiego oraz 120 km/h dla ruchu towarowego, umożliwienie uruchomienia pociągów o długości 750 m. Projekt zakłada dwa tory, korektę łuków i nowoczesne urządzenia obslugi, a także przebudowę i budowę stacji: Lipińskie Małe, Ełk Towarowy, Ełk.
Odcinek Grajewo – Ełk obecnie jest jednotorowy, kręty, z małymi promieniami łuków i prędkością maksymalną 120 km/h, ze stacjami i mijankami w Prostkach, Ełku Towarowym i Ełku.

Po realizacji linii Rail Baltica szacowany czas jazdy na odcinku Warszawa – Białystok – Ełk – granica państwa ma wynieść ok. 2,5-3 godzin, zaś dojazd z Ełku do granicy ma pochłonąć ok. 45 minut.
– Przypomnę jeszcze, że początkowo rozważano dwa przebiegi trasy Rail Baltica na terenie Polski: przez Sokółkę i Augustów oraz przez Ełk i Olecko – dodaje Tomasz Osewski. – Udało się jednak ustalić przebieg przez Ełk i Olecko, a chyba największa w tym zasługa ministra Jerzego Szmita.


Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Oznacz jako spam” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

PANEL UŻYTKOWNIKA:

Wydarzenia

Ełk | informacje, wydarzenia, artykuły, fakty

youtube wirtualnyelkfacebook wirtualnyelkWspółpraca
Reklama
Kontakt