Wiadomości Ełk

Wiadomości Ełk

bus lotnisko elk warszawa olsztyn gdansk transport

Deficyt budżetowy miasta Ełk
Deficyt budżetowy miasta Ełk

Ponad 25 milionów deficytu. Ełk dalej będzie zadłużany

Planowane dochody miasta Ełk na rok 2019 wyniosą 271.733.764 pln. Planowane wydatki wyniosą 297.229.934 pln. Łatwo więc policzyć, że deficyt budżetowy wyniesie 25.496.170 pln.

 13 grudnia 2018 Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała możliwość sfinansowania przez Miasto Ełk deficytu budżetowego w wysokości 25.496.150 pln przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na rok 2019.

uchwala deficyt budzetowy elkZgodnie z założeniami Miasto Ełk wyemituje obligacje komunalne aby pokryć deficyt budżetu 2019. 

Ale czymże są te obligacje komunalne?

''Obligacje komunalne są uważane za bezpieczne papiery wartościowe między innymi dlatego, że Jednostkę Samorządu Terytorialnego charakteryzuje przejrzyste i jawne gospodarowanie zasobami (np. finansowymi), nie może ona zbankrutować, a jej aktywa trwałe są solidnym zabezpieczeniem dla obligatariusza. W Polsce do emisji obligacji komunalnych uprawione są: gminy, powiaty, województwa.

Zgodnie z ustawą o obligacjach obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji i zobowiązuje się do wykupu obligacji w przyszłości. Obligacja powinna zawierać między innymi cel emisji, a środki pozyskane z emisji muszą być wykorzystane zgodnie z jej treścią. Obok wyodrębnionego celu obligacja zawiera nazwę, wartość nominalną, numer kolejny oraz serię, datę, od której nalicza się odsetki oraz ich wysokość, warunki wykupu, miejsce i datę wystawienia''.

  Jak wiemy ważniejsze planowane inwestycje na rok 2019 to gruntowna przebudowa ulicy Wojska Polskiego, hala tenisowa, kładka rowerowo-piesza z nowej plaży miejskiej do Chruściel, projekt budowy ulicy Maternika czy też parkingu na os. Jeziorna (u zbiegu ulic Jana Pawła II i Grajewskiej). Spodziewać się też można nowych ścieżek rowerowych, wzdłuż tras MZK nr 3 i 5 powstaną nowe przystanki autobusowe.

Jak możemy zauważyć, emisja obligacji komunalnych będzie dla Ełku formą zadłużenia się. W porównaniu z kredytem udzielanym przez bank oprocentowanie pozyskanych środków jest niższe, ponadto zazwyczaj emitent (Miasto Ełk) jest zobligowany do zapłaty odsetek raz do roku, nie tak jak w przypadku tradycyjnego kredytu bankowego co miesiąc. Jednak w dalszym ciągu jest to forma zadłużania się.

Emisja obligacji może nastąpić poprzez 

  • ofertę publiczną
  • ofertę skierowaną do indywidualnych adresatów

Ciekawi mnie, czy ja jako zwykły ełczanin będę mógł kupić takie obligacje, czy tylko może jacyś indywidualni jegomoście (wybrani i berłem naznaczeni) będą mogli to uczynić? 

 


Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Oznacz jako spam” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

PANEL UŻYTKOWNIKA:

Wydarzenia

Ełk | informacje, wydarzenia, artykuły, fakty

youtube wirtualnyelkfacebook wirtualnyelkWspółpraca
Reklama
Kontakt