Artykuły nadesłane

uslugi elektryczne elk

e-ZLA

Coraz więcej wystawianych e-ZLA

Od stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Dzięki licznym szkoleniom prowadzonym przez pracowników ZUS, lekarze coraz częściej wystawiają e-ZLA. W lutym w Elblągu wystawiono 19035 wszystkich zwolnień lekarskich, z czego 2911 były to e-ZLA. Natomiast w Olsztynie lekarze wystawili 42999 zwolnień, elektronicznych było 5292.

W stosunku do listopada zeszłego roku jest wzrost nawet o ponad 10% na przykładzie Elbląga. Przypomnijmy - wystawianie e-ZLA będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyska bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

Do 30 czerwca 2018 r. lekarz może wystawiać papierowe zwolnienia według dotychczasowych zasad. Obecnie w całym kraju lekarze otrzymują jednorazowo mniejszą liczbę druków zwolnień do wypisywania. Stopniowo ograniczamy ilość wydawanych druków, gdyż chcemy uniknąć sytuacji, że tuż przed 1 lipca lekarze będą masowo zwracać niewykorzystane blankiety. W styczniu lekarz mógł pobrać i posiadać ?na stanie? pięć bloczków, w lutym zmniejszyliśmy tę liczbę do czterech a w marcu do trzech. Gdy lekarz wykorzysta posiadane druki bez problemu może otrzymać nowe. Zmiana ta usprawnia dostarczanie druków zwolnień do ZUS przez lekarzy, a tym samym pozwala im pobierać tyle ile potrzebują. Już od początku roku, namawiamy lekarzy i specjalnie dla nich organizujemy również - w ich miejscu pracy - szkolenia, oraz pomagamy w założeniu bezpłatnego certyfikatu do wystawiania e-ZLA.

Do tej pory elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Od 1 grudnia lekarz może bezpłatnie pobrać odpowiednią aplikacje ze strony ZUS. Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy

Nadchodzące wydarzenia

10 Lut
Ełcka liga Kickboxingu
Ełcka liga Kickboxingu
17 Lut
Cezary Pazura w Ełku
Cezary Pazura w Ełku

Wideo informacje

Wiadomości miejskie

Kategoria: Wiadomości lokalne

Kategoria: Wiadomości lokalne

Z forum

Pochmurno

0°C

Ełk

Pochmurno

Wilgotność: 96%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 16 Nov 2018

    Mostly Cloudy 4°C 0°C

  • 17 Nov 2018

    Częśćiowe zachm. 1°C -2°C

Radio5 Ełk OnlinePlanet Cinema Ełk

reklama Elk

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników! Treści prezentowane na naszej stronie mogą obrazić Twoje uczucia religijne i inne. Jeśli nie chcesz aby tak się stało, opuść naszą stronę natychmiast.

Portal Miasta Ełk - wirtualnyElk.pl to informacje, wydarzenia, kalendarz imprez, ogłoszenia i forum.