Wiadomości Ełk

Wiadomości Ełk

bus lotnisko elk warszawa olsztyn gdansk transport

Fakt, że osoba może szokować swoim zachowaniem lub wyglądem nie uprawnia do stosowanie wobec niej przemocy
Fakt, że osoba może szokować swoim zachowaniem lub wyglądem nie uprawnia do stosowanie wobec niej przemocy

Biją i opluwają bezdomnych w Ełku ? - Apel dla Miasta Ełk

Miasto Ełk prosi ełczan o pomoc! Jest też nagroda 1000 pln!

Chodzi o młodego ełczanina w wieku ok. 30 lat o imieniu Adam. Chłopak w chwili obecnej jest osobą bezdomną, tułającą się po ulicach miasta, wymagającą pomocy. W świecie realnym jak i wirtualnym wobec Adama skierowana jest fala hejtu, nienawiści a nawet agresja i przemoc fizyczna, ze strony nietolerancyjnego społeczeństwa.

Agresja, hejt, nienawiść i nietolerancja ta, jest spowodowana tym, że Adam ma specyficzny i indywidualny styl życia i bycia, którego to stylu cześć nietolerancyjnego społeczeństwa nie potrafi zaakceptować. Są liczne osoby w internecie, które w komentarzach swoich pomawiają Adama, o dokonywanie różnych przestępstw i występków. Wszystkie te komentarze są zabezpieczone, ponieważ zgodnie z polskim prawem czyny takie są zagrożone karą, nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Art. 212 kodeks karny

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

 Również samo nawoływanie do przestępstwa jest zagrożone karą.

Art 255 kodeks karny

§ 2. Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Policja do dnia dzisiejszego nie otrzymała ani jednego zgłoszenia aby Adam zachowywał się agresywnie, lub były podstawy do jego aresztowania. Policja otrzymuje wiele sygnałów polegających na tym, że mieszkańcy się go boją. Na szczęście polskie prawo i konstytucja nie zezwalają na dyskryminacje i prześladowania obywateli ze względu na rasę, płeć wyznanie, poglądy czy wygląd. 

Adam nie jest osobą, która ma problemy z agresją w stosunku do osób trzecich.

Wśród dawnych sąsiadów Adam opisywany jest jako człowiek inteligentny, kulturalny i pomocny. Ełczanie nie powinni się go obawiać. Obecnie Adam może mieć liczne ślady agresji, ran ciętych na rękach, twarzy i innych częściach ciała. Może też korzystać z urządzeń takich jak kula ortopedyczna. Ślady agresji i rany, mogą być wynikiem okaleczenia i aktów przemocy fizycznej, skierowanej w stosunku do ełczanina tylko dlatego, że szokuje wyglądem i jest bezbronny.

Fakt, że osoba może szokować lub straszyć swoim wyglądem, nie uprawnia do stosowanie wobec niej przemocy. Jeżeli ma miejsce łamanie prawa to wtedy masz obowiązek powiadomić o tym Policję lub Prokuraturę.

Przypomina się i przestrzega!

Art. 158 kk

Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Apel do mieszkańców miasta

Jeżeli jesteś świadkiem, gdy ktoś zaczepia, atakuje, znieważa, poniża osoby bezdomne, chore, lub niepełnosprawne lub jakiekolwiek inne, natychmiast powiadom o tym KPP w Ełku. Możesz też do czasu przyjazdu funkcjonariuszy Policji wykazać się obywatelską postawą i nie dopuścić do przestępstwa. Pamiętaj przy tym koniecznie o zachowaniu rozwagi i zasad bezpieczeństwa. 

Osoby, które dokonują tak perfidnych i haniebnych czynów, jak napaści na wyżej wymienione osoby, z pewnością będą pociągane do odpowiedzialności i wyciągane będą w stosunku do nich surowe konsekwencje, którę powinny być przestrogą dla innych.

Redaktor wirtualnyElk.pl w rozmowie telefonicznej z bratem Adama, który przebywa za granicą, dowiedział się, że w stosunku do bezdomnego ełczanina stosowana była kilka dni temu agresja i akty przemocy. Dlatego redaktor naczelny wirtualny Ełk postanowił zaoferować 1000 pln nagrody osobie, która przyczyni się do schwytania sprawców tego pobicia / napaści Adama.

Wszyscy jesteśmy ludźmi i powinniśmy "miłować bliźniego, jak siebie samego" bez względu na podziały, wygląd rasę, wyznanie. Szczególnie w tym czasie jakim jest obecna kampania prezydencka, ełczanie powinni dać przykład całej Polsce i światu, że są inteligentną i integralną społecznością, ponad podziałami. 

[Edit]

Apeluje się o nie blokowanie telefonu alarmowego policji z informacjami, że ktoś ''straszy wyglądem''. Policja apeluje, aby dopiero w momencie zachowań polegających na łamaniu prawa, stwarzaniu zagrożenia, natychmiast dzwonić do dyżurnego!

Wszelkie komentarze zawierające groźby, nawoływania do nienawiści, agresji czy zawierające pomówienia, są systematycznie zabezpieczane a następnie będą dowodem w sprawie o ściganie, ukaranie i odszkodowanie. Osoby takie zostaną pociągnięte do pełnej odpowiedzialności!


Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy. Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Oznacz jako spam” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

PANEL UŻYTKOWNIKA:

Wydarzenia

Ełk | informacje, wydarzenia, artykuły, fakty

youtube wirtualnyelkfacebook wirtualnyelkWspółpraca
Reklama
Kontakt