Wydarzenia, informacje, fakty Ełk24

Miasto i gmina Ełk

ZUS

Coraz więcej cudzoziemców w regionie

Liczba zatrudnionych w Polsce cudzoziemców stale rośnie, jest ich już prawie 570 tys., z czego aż 17839 osób podlega do ubezpieczeń w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W 2016 roku zgłoszonych w ZUS było tylko ok. 294 tys. zatrudnionych cudzoziemców.

 Na koniec 2018r. w naszym województwie było 7900 obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń. Najliczniejszą grupą, która decyduje się na pracę w Polsce cały czas są obywatele Ukrainy. W Olsztynie zatrudnionych Ukraińców jest 1414, z czego 1383 ma zawarte umowy o pracę a 31 zdecydowało się na prowadzenie własnego biznesu. Kolejną grupę dominującą pod względem liczebności stanowią Białorusini. Jest ich 597, z czego 14 osób prowadzi działalność gospodarczą. Trzecią grupę stanowią obywatele Rosji, których jest 143 i aż 25 zdecydowało się na własną działalność. Całkiem sporą grupą są osoby pochodzące z Bangladeszu-jest ich 73 oraz z Mołdawii-45. Najbardziej atrakcyjnymi miastami do osiedlenia dla obcokrajowców jest Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław.

 Składki odprowadzane za obywateli innych państw zasilają budżet naszego państwa. Zasady zatrudnienia obcokrajowca są takie same jak każdego obywatela. Wysokość odprowadzanych składek również jest taka sama, zarówno w przypadku zatrudnienia na umowę czy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wpłacane środki trafiają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego dokonywane są wypłaty emerytur i rent. Legalne zatrudnienie pracownika innej narodowości ma duży wpływ na Polski system emerytalno- rentowy.

 Legalna praca jest zapewnieniem systematycznego i uczciwego wynagrodzenia za pracę. Od wynagrodzenia odprowadzane są składki i gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym, z którego w przyszłości wypłacana będzie emerytura. Okresy zatrudnienia w różnych państwach będą łączone zgodnie z zasadami koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli nie ma umowy międzynarodowej, pracownicy obcych narodowości mogą ubiegać się o świadczenie emerytalne w każdym kraju osobno, pod warunkiem spełnienia wymogów zawartych w ustawodawstwach tych państw. Liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie. Obcokrajowiec, który pracuje w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika. Cudzoziemiec za którego odprowadzane są składki ma prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej, a także wypłaty renty i zasiłków (chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich czy świadczenia rehabilitacyjnego), a w przypadku zgonu również do zasiłku pogrzebowego.

Coraz większa świadomość obcokrajowców powoduje, że skala nielegalnego zatrudnienia zmniejsza się. Każdy pracownik powinien pomyśleć o tym co może zdarzyć się jutro i o swojej emeryturze a także nie decydować się na wykonywanie pracy bez podpisanej umowy i zaplecza finansowego, które mu przysługuje w przypadku zdarzenia losowego. Państwowa Inspekcja Pracy razem z Zakładem ubezpieczeń Społecznych prowadzą w tym zakresie kampanię.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Tag artykułu: , , ,

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy

Lokalne informacje wideo

Śpiew, uśmiech oraz oczywiście mnóstwo słodkości - to wszystko będzie towarzyszyło 17. edycji Święta Babcinego...

Kategoria: Wiadomości lokalne

o końca października przyszłego roku gotowy ma być blok mieszkań komunalnych przy ul. Kolejowej w Ełku. Mimo protestów...

Kategoria: Wiadomości lokalne

Z forum

Pochmurno

-3°C

Ełk

Pochmurno

Wilgotność: 84%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 03 Jan 2019

    Mostly Cloudy -2°C -4°C

  • 04 Jan 2019

    Pochmurno 0°C -5°C

Radio5 Ełk OnlinePlanet Cinema Ełk

reklama Elk

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników! Treści prezentowane na naszej stronie mogą obrazić Twoje uczucia religijne i inne. Jeśli nie chcesz aby tak się stało, opuść naszą stronę natychmiast.

Ełk wydarzenia, wiadomości, informacje, fakty