Wydarzenia, informacje, fakty Ełk24

Miasto i gmina Ełk

Deficyt budżetowy miasta Ełk

Ponad 25 milionów deficytu. Ełk dalej będzie zadłużany

Planowane dochody miasta Ełk na rok 2019 wyniosą 271.733.764 pln. Planowane wydatki wyniosą 297.229.934 pln. Łatwo więc policzyć, że deficyt budżetowy wyniesie 25.496.170 pln.

 13 grudnia 2018 Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała możliwość sfinansowania przez Miasto Ełk deficytu budżetowego w wysokości 25.496.150 pln przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na rok 2019.

uchwala deficyt budzetowy elkZgodnie z założeniami Miasto Ełk wyemituje obligacje komunalne aby pokryć deficyt budżetu 2019. 

Ale czymże są te obligacje komunalne?

''Obligacje komunalne są uważane za bezpieczne papiery wartościowe między innymi dlatego, że Jednostkę Samorządu Terytorialnego charakteryzuje przejrzyste i jawne gospodarowanie zasobami (np. finansowymi), nie może ona zbankrutować, a jej aktywa trwałe są solidnym zabezpieczeniem dla obligatariusza. W Polsce do emisji obligacji komunalnych uprawione są: gminy, powiaty, województwa.

Zgodnie z ustawą o obligacjach obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji i zobowiązuje się do wykupu obligacji w przyszłości. Obligacja powinna zawierać między innymi cel emisji, a środki pozyskane z emisji muszą być wykorzystane zgodnie z jej treścią. Obok wyodrębnionego celu obligacja zawiera nazwę, wartość nominalną, numer kolejny oraz serię, datę, od której nalicza się odsetki oraz ich wysokość, warunki wykupu, miejsce i datę wystawienia''.

  Jak wiemy ważniejsze planowane inwestycje na rok 2019 to gruntowna przebudowa ulicy Wojska Polskiego, hala tenisowa, kładka rowerowo-piesza z nowej plaży miejskiej do Chruściel, projekt budowy ulicy Maternika czy też parkingu na os. Jeziorna (u zbiegu ulic Jana Pawła II i Grajewskiej). Spodziewać się też można nowych ścieżek rowerowych, wzdłuż tras MZK nr 3 i 5 powstaną nowe przystanki autobusowe.

Jak możemy zauważyć, emisja obligacji komunalnych będzie dla Ełku formą zadłużenia się. W porównaniu z kredytem udzielanym przez bank oprocentowanie pozyskanych środków jest niższe, ponadto zazwyczaj emitent (Miasto Ełk) jest zobligowany do zapłaty odsetek raz do roku, nie tak jak w przypadku tradycyjnego kredytu bankowego co miesiąc. Jednak w dalszym ciągu jest to forma zadłużania się.

Emisja obligacji może nastąpić poprzez 

  • ofertę publiczną
  • ofertę skierowaną do indywidualnych adresatów

Ciekawi mnie, czy ja jako zwykły ełczanin będę mógł kupić takie obligacje, czy tylko może jacyś indywidualni jegomoście (wybrani i berłem naznaczeni) będą mogli to uczynić? 

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy

Lokalne informacje wideo

Ełk to kolejne miasto na trasie podróży Tomasza Bednarka. Pierwszy zamek w tym miejscu budował późniejszy wielki...

Kategoria: Ełk

Nie ma mowy o wyburzeniu starej hali bokserskiej przy ulicy Armii Krajowej w Ełku. Legendarnemu miejscu miasto chce...

Kategoria: Wiadomości lokalne

Nadchodzące wydarzenia

Z forum

Pochmurno

-3°C

Ełk

Pochmurno

Wilgotność: 84%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 03 Jan 2019

    Mostly Cloudy -2°C -4°C

  • 04 Jan 2019

    Pochmurno 0°C -5°C

Radio5 Ełk OnlinePlanet Cinema Ełk

reklama Elk

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników! Treści prezentowane na naszej stronie mogą obrazić Twoje uczucia religijne i inne. Jeśli nie chcesz aby tak się stało, opuść naszą stronę natychmiast.

Ełk wydarzenia, wiadomości, informacje, fakty