Wydarzenia, informacje, fakty Ełk24

Miasto i gmina Ełk

Bezpłatne badania

Bezpłatne badanie tomografii komputerowej płuc

Od 18 lipca mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego mogą wykonać bezpłatne. Od 18 lipca mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego mogą wykonać bezpłatne badania tomografii komputerowej klatki piersiowej w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych ? Program Badań w Kierunku Wykrywania RakaPłuca. Mieszkańcy powiatów: lidzbarski, gołdapski, olecko-gołdapski, nowomiejski,ostródzki, węgorzewski, ełcki, elbląski, giżycki oraz miasta Elbląg będą mogli skorzystaćz darmowych badań w centrach Affidea Olsztyn (przy ulicy Niepodległości 44 oraz ulicyŻołnierskiej 18a).

Rak płuc ? główną przyczyną zgonów z powodu nowotworuRak płuc ? główną przyczyną zgonów z powodu nowotworu.

Nowotwory są chorobą cywilizacyjną. W szczególności nowotwór płuca, na który co roku choruje aż 22 tysiące osób. Wczesny rak płuca przebiega zazwyczaj bezobjawowo.

Niestety, w 70% przypadkówchoroba rozpoznawana jest w stadium rozsiewu lub miejscowego zaawansowania, co objawia siękaszlem, krwiopluciem czy też nawracającym zakażeniem dolnych dróg oddechowych. Oznacza to, żena najskuteczniejsze, operacyjne leczenie raka płuca w większości zachorowań jest już za późno.Wielkim problem w przypadku raka płuca jest fakt, iż jest on za późno wykrywany. Dzieje się tak,między innymi z tego powodu, że wielu chorych lekceważy pierwsze objawy tej choroby, traktującprzewlekły kaszel czy utrzymującą się chrypkę jak zwykłe schorzenie. Często diagnoza przychodzi naetapie w którym na skuteczne leczenie jest już za późno. Dlatego profilaktyka połączonaz odpowiednią diagnostyką to klucz w skutecznej walce z tym niebezpiecznym nowotworem ?wyjaśnia Elzbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, jednaz inicjatorek kampanii mającej na celu zwiększanie świadomości raka płuca Hamuj Raka! Daj szansę płucom!.

 

Bezpłatne badania tomografii komputerowej w ramach Programu oferowane mieszkańcom. Bezpłatne badania tomografii komputerowej w ramach Programu oferowane mieszkańcomwybranych powiatów województwa warmińsko-mazurskiego skierowane są do osób między 50 a 70rokiem życia, które palą lub paliły w przeszłości, przez minimum 20 lat 1 paczkę papierosów lubinnych wyrobów tytoniowych dziennie. Niskodawkowa tomografia komputerowa jest obecnienajmniej obciążającym i najczulszym badaniem w kierunku nowotworu płuca.

 

Nowotwór płuca - czynniki ryzykaNowotwór płuca - czynniki ryzyka.

Zapadalność na nowotwór rośnie po 40. roku życia. W 85% przypadków, przyczyniamy się do tego mysami, co związane jest z paleniem tytoniu, który zwiększa ryzyko zachorowania aż o 15-30 razy! Kolejnym z ważnych czynników rakotwórczych jest również dieta bogata w produkty mięsne,w szczególności czerwone mięso. Istotne jest również bezpieczeństwo zdrowotne w miejscu pracy,w szczególności czerwone mięso. Istotne jest również bezpieczeństwo zdrowotne w miejscu pracy,ponieważ szkodliwe czynniki zawodowe takie jak promieniowanie ultrafioletowe, benzen,formaldehyd czy gazy spalinowe mogą drastycznie przyczyniać się do powstawania choroby.

 

Skuteczna profilaktyka

Jak w przypadku większości nowotworów, odpowiednio wczesne wykrycie raka płuc połączonez profilaktyką dają szansę na całkowite wyleczenie. Na początek, warto zrezygnować z palenia orazod razu zwrócić się do lekarza, gdy zauważy się niepokojące objawy ? niecodzienny kaszel czy chrypę.Gdy skorygujemy już nasze nawyki, warto zainteresować się również profesjonalną diagnostyką.Mowa o tomografii komputerowej klatki piersiowej, która jest obecnie najdokładniejszym orazkluczowym badaniem, pozwalającym na ocenę płuc i innych narządów. ? Skuteczność leczenia rakapłuc to przede wszystkim nowoczesne metody wczesnego wykrywania. Badanie tomografemkomputerowym jest bezbolesne, nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, a wykrycie choroby we wczesnymstadium niemal w 100% gwarantuje całkowite wyleczenie - mówi dr Wojciech Sucharski z CentrumDiagnostycznego Affidea w Olsztynie. - To już kolejny rok, kiedy pacjenci mogą do nas przyjechaći korzystać z bezpłatnych badań w ramach ?Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca?w placówkach Affidea - dodaje Adam Żmudziński, Dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego.

badania pluc elk

 

 

Tag artykułu: ,

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy

Lokalne informacje wideo

Kategoria: Ełk

WOŚP nigdy nie będzie już taki sam - mówi w kontekście wydarzeń z Gdańska szefowa ełckiego sztabu Wielkiej Orkiestry...

Kategoria: Wiadomości lokalne

Z forum

Pochmurno

-3°C

Ełk

Pochmurno

Wilgotność: 84%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 03 Jan 2019

    Mostly Cloudy -2°C -4°C

  • 04 Jan 2019

    Pochmurno 0°C -5°C

Radio5 Ełk OnlinePlanet Cinema Ełk

reklama Elk

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników! Treści prezentowane na naszej stronie mogą obrazić Twoje uczucia religijne i inne. Jeśli nie chcesz aby tak się stało, opuść naszą stronę natychmiast.

Ełk wydarzenia, wiadomości, informacje, fakty